כלב-לב

שמרו על על בריאות הכלב שלכם

החשיבות של ביקורי וטרינר קבועים, טיפולים מונעים וחיסונים שצריך לעשות לכלב אצל וטרינר על מנת לשמור עליו בריא

כבעלים אחראיים של חיית מחמד, חשוב שתבטיחו שהחבר הפרותי שלכם יקבל את הטיפולים הרפואיים המתאימים כדי לשמור עליו בריא ומאושר. מה אני ממליץ?! ביקורים וטרינרים קבועים. טיפולים מונעים והתערבות בזמן חשובים לשמירה על רווחתו של הכלב שלכם. במאמר זה נדון בטיפולים הרפואיים החשובים לכלבים באופן קבוע, בחשיבות הביקורים התכופים אצל הווטרינר, במחלות הנפוצות בכלבים, כיצד לטפל במחלות נפוצות בכלבים, וכן נפרט את ההכנות וסוגי החיסונים בהם משתמשים וטרינרים. חלק מטיפולים שגרתיים ורגילים לכלבים.

ביקורים וטרינרים קבועים:

בדיקות וטרינריות סדירות חיוניות לשמירה על בריאות הכלב שלכם. כלבים צריכים לבקר את הווטרינר לפחות פעם בשנה. אולם, ביקורים תכופים יותר עשויים להיות נחוצים עבור כלבים מבוגרים או כאלה עם מצבים בריאותיים כרוניים. במהלך ביקורים אלה, הווטרינר שלכם כנראה יבצע בדיקה גופנית כדי לבדוק אם יש חריגות כלשהן. כמו כן, ישוחח אתכם על חששות שיש לכם וימליץ על כל טיפול או צעדים מונעים דרושים בהתאם.

טיפולים מונעים:

טיפולים מונעים חיוניים לשמירה על בריאות הכלב שלכם שיהיה נקי מטפילים ומחלות נפוצות. חלק מטיפולי המניעה החשובים ביותר כוללים:

חיסונים: כלבים דורשים חיסונים על מנת להיות מוגנים מפני מגוון מחלות, כולל כלבת, מחלת החתול, פרבו וירוס ודלקת כבד אשר כלל המחלות המצוינות כאן למעט כלבת נכנסים תחת חיסון הנקרא משושה (חיסון המכיל בתוכו חיסונים לכלל המחלות הללו). חיסוני משושה ניתנים בדרך כלל בסדרה של זריקות, החל כשהגור בן 6 עד 8 שבועות. לאחר מכן נותן הוטרינר חיזוקים כל 3 עד 4 שבועות עד שהגור בן 16 שבועות. כלבים בוגרים יזדקקו לזריקות “בוסטר” בלוח זמנים קבוע – בהתאם לבדיקת רמת נוגדנים, אורח החיים של הכלב, האזור שבו הם חיים ובהתאם להמלצת הווטרינר שלכם כמובן. החיסונים מחולקים בדרך כלל לשני סוגים: חיסוני ליבה וחיסוני הליבה. חיסוני ליבה נחשבים חיוניים עבור כל הכלבים. לדוגמה כלבת ומשושה, בעוד שחיסוני הליבה עשויים להיות מומלצים על סמך גורמי הסיכון האישיים של הכלב לדוגמה כמו חיסון תולעת הפארק ותילוע לדוגמה.

מניעת תולעי מעיים ותולעי לב (תילוע): מחלת תולעי מעיים או תולעי לב היא מחלה חמורה שעלולה להיות קטלנית המופצת על ידי יתושים או פרעושים. מניעה קבועה של תולעי לב חיונית לשמירה על בטיחות הכלב שלכם מפני מחלה זו. טיפול מונע הוא בדרך כלל תרופה חודשית הניתנת ככדור דרך הפה או כזריקה.

מניעת פרעושים וקרציות: פרעושים וקרציות לא רק מגרים כלבים, אלא גם יכולים להעביר מחלות. טיפולי מניעה קבועים יכולים לעזור להרחיק את המזיקים הללו. מניעת פרעושים וקרציות יכולה להינתן דרך ספריי נגד פרעושים, אמפולות אשר מטפטפים אוצן באזור מקומי בעורף הכלב, באמצעות קולרים או דרך כדור ( בשם ברבקטו) אשר אפשר לרכוש אותו אצל וטרינר בלבד ונותנים אותו לכלב דרך הפה.

מחלות נפוצות בכלבים:

למרות שניסיתם ופעלתם בדיוק לפי הוראות הווטרינר והקפדתם לקחת את הכלב שלכם לביקורים תכופים אצל וטרינר ולתת לו טיפולים מונעים לפי המלצותיו, חשוב שתדעו שהכלב שלכם עדיין יכול לפתח בעיות בריאותיות. כמה מחלות נפוצות אצל כלבים כוללות:

מחלת שיניים: מחלת שיניים היא בעיה נפוצה בכלבים, במיוחד גזעים קטנים כמו שי צו ופודל טוי. בדיקות וניקוי שיניים קבועים חיוניים למניעת עששת ומחלות חניכיים.

בעיות עור: בעיות עור שכיחות אצל כלבים ויכולות להיגרם ממגוון גורמים, כולל אלרגיות, טפילים וזיהומים. הטיפול יהיה תלוי בגורם הבסיסי לבעיה אשר אותן יאבחן וטרינר בלבד!

השמנת יתר: השמנת יתר היא בעיה הולכת וגוברת אצל כלבים. היא להוביל למגוון של בעיות בריאות, כולל סוכרת, מחלות לב ובעיות מפרקים. פעילות גופנית סדירה ותזונה בריאה חיונית לשמירה על משקל תקין.

טיפול במחלות נפוצות:

אם הכלב שלכם מפתח בעיה בריאותית, טיפול מהיר הוא חשוב וחיוני! הטיפול יהיה תלוי במחלה או במצב הספציפיים. עם זאת הוא עשוי לכלול תרופות, ניתוחים או שינויים באורח החיים.

מחלות שיניים: ניקוי שיניים רגיל יכול לסייע במניעת מחלות שיניים. אולם אם הכלב שלכם מפתח בעיה, הטיפול עשוי לכלול הליך דנטלי, כגון עקירת שיניים או ניתוח חניכיים.

בעיות עור: טיפול בבעיות עור עשוי במרבית המקרים לכלול תרופות או שמפו מיוחד ושינויים באורח החיים, כגון שינויים בתזונה או הימנעות מאלרגנים מסוימים.

השמנת יתר: טיפול בהשמנת יתר יהיה תלוי בחומרת הבעיה. זה עשוי לכלול בחלק מן המקרים שינויים בתזונה, ופעילות גופנית. חשוב שתעבדו עם הווטרינר שלכם בשיתוף פעולה כדי לפתח תוכנית הרזיה בטוחה ויעילה.

הכרת סוגי החיסונים הדרושים:

חיסונים הם חלק מכריע בטיפול מונע בכלבים. יש כמה סוגים של חיסונים שבהם וטרינרים עשויים להשתמש. כמה מהחיסונים הנפוצים ביותר כוללים:

חיסון נגד כלבת: חיסון הכלבת נדרש על פי חוק והוא חיוני למניעת מחלה קטלנית זו. החיסון ניתן בדרך כלל כסדרה של זריקות, החל מגיל 12 עד 16 שבועות, עם זריקות דחף כל שנה עד 3 שנים בהתאם לסוג החיסון.

חיסון משושה: חיסון זה נחשב לחיסון ליבה וחיוני לכל הכלבים. הם ניתנים בדרך כלל כסדרה של זריקות. החל מגיל 6 עד 8 שבועות, עם זריקות דחף כל 3 עד 4 שבועות עד לגיל 16 שבועות. כלבים בוגרים יזדקקו לזריקות דחף בלוח זמנים קבוע בהתאם לסוג החיסון והאזור שבו הם חיים.

חיסון ברוצלה: ברוצלוזיס אצל כלבים היא מחלה חשובה המועברת במגע מיני, בכלבים גורם המחלה הוא החיידק “ברוצלה קאניס”. חיסון ברוצלה מומלץ לכלבים שנמצאים לעתים קרובות במגע עם כלבים אחרים, כגון אלה שהולכים לגני כלבים או לפנסיון. זה ניתן בדרך כלל כתרסיס לאף או בזריקה.

חיסון נגד שפעת כלבים: וטרינרים בדרך כלל ממליצים על החיסון נגד שפעת לכלבים שנמצאים בסיכון גבוה לחשיפה לנגיף, כגון אלה שהולכים לתערוכות כלבים או נמצאים לעתים קרובות במגע עם כלבים אחרים. זה ניתן בדרך כלל כסדרה של זריקות, עם זריקות דחף מדי שנה.

לסיכום, טיפול וטרינרי קבוע, טיפולים מונעים וביקורת סדירה חיוניים לשמירה על בריאות הכלב שלכם לאורך זמן. כלב הוא בדיוק כמו ילד וחשוב שתתייחסו אליו בהתאם. כבעלים של כלב, חשוב שתדעו ותכירו את הבעיות הבריאותיות הנפוצות שעלולות לתקוף את כלבכם. עיבדו בשיתוף פעולה הדוק עם הווטרינר שלכם כדי למנוע זאת מראש ככל הניתן. עם בדיקות סדירות, טיפולים מונעים והתערבות מידית בעת הצורך, תוכלו להבטיח שכלבכם ייהנה מחיים ארוכים ובריאים.

אם יש לכם עוד שאלות ואתם מעוניינים להתייעץ אתם יכולים לכתוב לי בווצאפ ואשתדל לענות לכולם ולעזור בכייף! – 0558862008

הצטרפו לקבוצת הפייסבוק שלנו למידע ושאילת שאלות